Reintrodukcje raków

W artylule podlinkowanym na końcu prawie, że chwalą się czymś czego jeszcze nie można nazwać sukcesem. A o sukces najprawdopodbniej będzie trudno.

Wszystko ładnie, pięknie, tylko na Pomorzu niemal w każdej wodzie jest rak pręgowany, a nawet jeśli gdzieś go nie ma to ryzyko, że się przedostanie do wód z reintrodukowanym rakiem szlachetnym jest niezwykle wysokie. Wtedy populacja z dużym wysiłkiem introdukowana znika, nawet w kilka tygodni. Ochrona r. szlachetnego powinna się skupić głównie na terenie południowowschodniej Polski, gdzie pręgusa jeszcze nie ma, a i stosunkowo mało jest zbiorników przez niego preferowanych. Należy bezwzględnie tępić wszelkie regulacje, przegradzania, odmulania itp. najmniejszych cieków, bardziej niż jeziora niegościnnych dla pręgusa, a stanowiących dobre siedlisko dla raka szlachetnego. Edukacja jest ważna, najważniejsze, żeby nikt nie dotykał raków w terenie. Żeby nie było pokusy przenoszenia do innych zbiorników. Mam nadzieję, ze w ogóle nie mam racji i wysiłek włożony w odbudowę raka szlachenego na Pomorzu nie pójdzie na marne, ale to pokaże wiloletni monitoring populacji.

Link:

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,17531822.html#MTstream

Advertisements

One thought on “Reintrodukcje raków

  1. Zgadzam się z Panem w 100%. Wpuszczanie raków szlachetnych do zbiorników “stojących” jeszcze nigdy nie zakończyło się sukcesem w ostatnim czasie w Polsce (przynajmniej na dłuższą metę). Jeśli już zabierać się za takie działania, to zbiornik powinien być maksymalnie izolowany zarówno od nowych przybyszy, ale głównie od ludzkiego oka. Jedyna nadzieja to małe rzeki! Szkoda pracy, materiału i przede wszystkim raków. Pozdrawiam Pana serdecznie i oby więcej takich opinii w internecie. Wszystkiego dobrego

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s