Zabójcza ryba

Nie jestem fanem zbyt nośnych tytułów artykułów i nazbyt przerysowanych przenośni. Jednak powyższy tytuł jak najbardziej pasuje do bohatera tego tekstu. Bohatera zdecydowanie negatywnego.

Trawianka to niewielka ryba pochodząca z Rosji. Kształtem nieco przypomina jazgarza jednak ma bardziej niż on, zielone unarwienie i proporcjonalnie znacznie większy pysk. Maksymalny rozmiar jaki osiąga ten gatunek to 30cm jednak w naszych wodach najczęściej nie przekracza kilkunastu centymetrów.Do rodzimych wód trafiła najprawdopodobniej poprzez nieodpowiedzialne wypuszczenie osobników z hodowli akwariowej. Zaczęła szybko kolonizować nowe wody. W Polsce szczególnie pospolita jest na północy. Jednak jej stanowiska znajdowane są również w woj. świętokrzyskim (dorzecze Nidy) oraz podkarpackim (np. starorzecza Sanu). Prawdopodobnie występuje już w całej Polsce.

Jak przystało na prawdziwego najeźdźcę, ryba ta bardzo łatwo opanowuje nowe miejsca, czemu sprzyjają wyjątkowo niskie wymagania co do jakości i trwałości wód. Potrafi bytować nawet w wysychających co jakiś czas zbiornikach wytrzymując przez kilka tygodni bez wody. Jest to ryba niezwykle żarłoczna polująca niemal na wszytko co się rusza i jest w stanie połknąć.

Jej obecność wiąże się z silnym zagrożeniem dla rodzimych ryb (chętnie wyżera narybek), płazów (niektóre regiony opanowane przez trawiankę są niemal pozbawione płazów), gdyż chętnie zjada larwy. Szczególnym zagrożeniem jest dla traszki grzebieniastej, gatunku objętego ochroną prawem krajowym i unijnym (II Załącznik Dyrektywy Siedliskowej). Traszka grzebieniasta jest dla niej łatwym celem, gdyż jej larwy jako jedyne spośród rodzimych traszek żerują
w toni wodnej wystawione na ataki drapieżników. Oczywiście inne traszki i larwy większości pozosyałych gatunków płazów nie są w duże lepszej sytuacji w kontekście obecności trawianki.

Trawianka nie ma też większych problemów z pożeraniem mniejszych raków, czy innych bezkręgowców. Także poza drapieżnictwem zagraża rodzimym rybom (i nie tylko) poprzez konkurencję pokarmową, która szczególnie silnie może dać się we znaki w małych zbiornikach np. starorzeczach, które przecież są miejscami rozrodu wielu gatunków ryb. Znany jest przypadek wytępienia przez trawiankę całej populacji strzebli błotnej (gatunku skrajnie zagrożonego w Polsce) w jednym zbiorniku.

Trawianka ze względu na swoje możliwości przeżywania
w niedoborach tlenu była kiedyś atrakcyjnym dla wędkarzy, łatwym do przechowywania żywcem co dodatkowo powodowało jej rozprzestrzenianie.

Obecnie Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW zabrania wykorzystywania jej jako przynęty po to aby ograniczyć możliwość przemieszczania osobników pomiędzy stanowiskami. Każda złowiona trawianka powinna też być zabita.

Nie wolno również posiadać osobników tego gatunku.

Przypadek trawianki jest przykładem jak pozornie błahe, ale nieodpowiedzialne zachowanie polegające na przemieszczaniu niepozornych rybek może mieć drastyczne skutki ekologiczne.

Trawiankowy przyłów podczas poszukiwań płazów. Efekt dwóch zaciągnięć siatką przy brzegu niewielkiego zbiornika.

Trawiankowy przyłów podczas poszukiwań płazów. Efekt dwóch zaciągnięć siatką przy brzegu niewielkiego zbiornika.

Młodociane trawianki o długości kilku centymetrów.

Młodociane trawianki o długości kilku centymetrów.

Advertisements

7 thoughts on “Zabójcza ryba

  1. Dzień dobry,
   informuję, że jest to deklaracja popełnienia poważnego wykroczenia lub przestępstwa.
   Treść komentarza wraz adresem e-mail przekazuję do Generalne Dyrekcji Ochrony Środowiska, która najprawdopodobniej będzie musiała wszcząć postępowanie w tej sprawie. Pozdrawiam!

   Like

 1. Witam Pana Z powyższego artykułu wynika że trawianka występuje na północy Bardzo proszę o dokładne namiary Jestem filatelistą wędkarskim tzn uganiam się za danym gatunkiem ryby po złowieniu robię zdjęcie i ryba wraca do wody a zdjęcie do albumu a trawianka to jak biały kruk………Pozdrawiam Witold Ostrowski..

  Like

  1. Nie znam konkretnych stanowisk na północy. W sumie to lepiej, żeby ryba już nie wracała do wody 🙂 Biały kruk to raczej nie jest, bo jak gdzieś jest to na ogół sporo 🙂 Na tym polega jej szkodliwość.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s