Nie całkiem obca krewetka

Wiele razy na małych rzekach poruszaliśmy problem obcych gatunków. Tym razem bohaterem jest krewetka atlantycka.

Od jej dobrze udokumentowanych obserwacji z Bałtyku minęło kilkanaście lat. Od tego czasu okazało się, że jest dość pospolitym mieszkańcem strefy brzegowej naszego morza. Żyje też w przyujściowych fragmentach rzek i zalewach przymorskich.

To co można o niej powiedzieć na pewno to, że jest jednym z ładniej ubarwionych skorupiaków występujących w Polsce.

Przezroczyste ciało upstrzone jest poprzecznymi, ciemnobrązowymi pasami. Na szczypcach znajdują się niebieskie przepaski.

Nie jest to jedyny gatunek krewetki występujący w naszym morzu. Poza nią występuje również krewetka bałtycka, której polska nazwa jest nieco myląca, gdyż gatunek ten występuje wzdłuż znacznej długości wybrzeży Europy. Podobnie zresztą jak krewetka atlantycka. Krewetka bałtycka jest bardzo podobna do atlantyckiej, ale jest jednolicie ubarwiona. Poza krewetkami, w Bałtyku występują podobne do nich garnele. Te jednak różnią się od krewetek brakiem szczypiec i trybem życia. Krewetki żyją na fragmentach stałego podłoża takich jak kamienie, leżące w wodzie korzenie czy podwodna roślinność. Garnele w ciągu dnia zakopują się w piasku wystawiając jedynie oczy i czułki.

Obecnie obserwuje się wypieranie krewetki bałtyckiej przez atlantycką w siedliskach bałtyckich. Jest to częste zjawisko towarzyszące pojawianiu się obcych gatunków. Jednak w przypadku Bałtyku sprawa wygląda bardziej tajemniczo. Po pierwsze kontrowersyjne wydaje się nazwanie krewetki atlantyckiej gatunkiem obcym, skoro od dawna spotykało się ją tuż przy granicy z Bałtykiem. Po drugie, skoro miała tak blisko to można podejrzewać naturalną kolonizację stosunkowo młodego morza jakim jest Bałtyk i gdzie formowanie się zespołu gatunków jest bardziej dynamiczne niż akwenów starszych. Do tego, o ile krewetka atlantycka mogła zostać zawleczona np. z wodami balastowymi statków jak np. pąkle pochodzące z Ameryki Północnej, to równie prawdopodobnie wydaje się stopniowe zasiedlanie przybrzeżnej strefy Bałtyku. W każdym razie, przebieg kolonizacji naszego morza można sobie wyobrazić na wiele sposobów. Dużo ciekawszym zagadnieniem jest domniemany negatywny wpływ krewetki atlantyckiej na krewetkę bałtycką. Przecież poza Morzem Bałtyckim obydwa gatunki żyją w tych samych miejscach nie wchodząc sobie specjalnie w drogę. Może to kwestia ograniczonego dostępu do siedliska (dominacja piasku u naszych wybrzeży nie służy krewetkom), może kwestia odmienności genetycznej nieco izolowanych krewetek bałtyckich. A może wcale nie dochodzi do wypierania. Może zamieranie krewetki bałtyckiej ma zupełnie inną przyczynę, a lukę w siedlisku szybko wykorzystuje krewetka atlantycka? Ciekawy temat na badania.

IMG_0028

Charakterystycznie ubarwiona krewetka atlantycka z Mikoszewa.

IMG_0367

Garnela. Skorupiak przypominający krewetki i blisko z nimi spokrewniony. Garnele w ciągu dnia zagrzebują się w piasku wystawiając na powierzchnię oczy i czułki.

IMG_0135

Przykładowe siedlisko krewetek występujących w Bałtyku. Leżący w wodzie, duży i względnie stabilnie utrzymujący się pień drzewa. Krewetki chętnie występują też na kamiennych nabrzeżach.

krew

Krewetki atlantyckie w bardziej atlantyckim kontekście – na przegrzebku. Akwarium La Rochelle, Francja

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s