Trochę więcej przyrody w mieście

Właśnie przeczytałem ciekawy artykuł o tym, że akcje budowania domków dla pszczołowatych w miastach mają ograniczony sens (link). Co jest prawdą, bo bez odpowiednich siedlisk pojedyncze domki niczego nie załatwią. Mogą wręcz odwracać uwagę od sedna problemu. W artykule padło stwierdzenie, że w Niemczech podczas zabiegów pielęgnacyjnych w parkach miejskich zostawia się znaczną ilość martwego drewna. Nawet jeżeli się je porządkuje to stara się je układać w sterty, żeby spełniały swoją ekologiczną funkcję. Nie wiem czy to tam reguła, ale sam miałem przyjemność doświadczyć szoku na widok takiego bałaganu, w Brukseli. Byłem nieźle zdziwiony, gdy idąc wzdłuż jednego parku zauważyłem, że martwego drewna jest tam więcej niż w przeciętnym oddziale lasu gospodarczego w Polsce (a nasze lasy i tak są niezłe, na tle zachodu). Nie jestem też pewien, czy jakimkolwiek polskim mieście zdarzyło mi się widzieć strzyżyka. W centrum Brukseli ten uzależniony od zarośli ptak jest pospolity.

Fakt, las w mieście nigdy nie będzie lasem, ale można tereny miejskiej zieleni zbliżać do stanu naturalnego.

Niestety, u nas co chwilę słyszy się, że jakieś miejsce wymaga zagospodarowania a to Staw Płaszowski, a to Bagry, czy koniecznie Zakrzówek (proszę wybaczyć wyłącznie krakowskie przykłady, te znam) czy, że modernizacji wymaga jakiś park (sic!) nie doceniając tego, że właśnie ich zupełnie niemiejski charakter, niekiedy nawet ich niegościnność (wysoka trawa, krzewy, trzcinowiska) są ich unikalną wartością. I warto tę wartość zachować, aby miasta były mniej uciążliwe dla środowiska, a dla nas ciekawsze.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających dobre przykłady z Brukseli.

img_1703

Sterty drewna w jednym z parków. Nie wyglądają jakby komuś się spieszyło z ich wywiezieniem. Widok u nas w mieście niespotykany.

img_1711

Zapuszczone okolice kompleksu małych zbiorników wodnych. O ile na części terenu panuje “parkowy” porządek, znaczna część pozostawiona jest zarośnięta i nieuporządkowana.

img_1748

Nawiązania do dzikiej przyrody da się pogodzić z miejską estetyką.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s