Świat zwierzęcy Bałtyku

Tą książkę polecam tym cieplej im cieplej robi się na dworze (a w Krakowie na polu) co zachęca do przebywania nad morzem. Zapewne w tej leciwej już książce pewne rzeczy się zdezaktualizowały (choćby skład gatunkowy, który z pewności jest obecnie bogatszy np. o krewetkę atlantycką) to jednak komuś “zielonemu” da ogólne pojęcie o tym co morze wyrzuca na nasze plaże albo co można przy odrobinie wysiłku pochwycić w ręce lub wędką. Jest też całkiem obszerny wstęp na temat geologicznej historii Bałtyku. Pomimo, że wydaje się, że np. część poświęconą ptakom można sobie odpuścić (lepiej kupić nowsze atlasy, choćby wydany przez Collins, albo słynnego Johnsona) to jeżeli chodzi o zwierzęta mniej popularne (garnele, lasonogi, zmieraczki i inne “robactwo”), do tej pory chyba nic ciekawszego się u nas nie pojawiło (poza mięczakami). A szkoda, bo podobna książka, być może nieco atrakcyjniej wydana mogłaby się przydać wczasowiczowi o zainteresowanych nieco szerszych niż horyzont parawanu.

Książkę można kupić tu i ówdzie w sprzedaży internetowej i pewnie w niejednym analogowym antykwariacie.

p6050010.jpg

Advertisements

2 thoughts on “Świat zwierzęcy Bałtyku

  1. “jeżeli chodzi o zwierzęta mniej popularne (garnele, lasonogi, zmieraczki i inne “robactwo”), do tej pory chyba nic ciekawszego się u nas nie pojawiło (poza mięczakami).”
    Żebyście się nie zdziwili, od czasu wydania w kiełżach były ze dwie rewolucje. Kraby wełnistorękie “wyginęły” i “powróciły”. Cercopagis pengoi tam jest? A Carcinus maenas?

    Like

    1. Absolutnie mnie to nie dziwi :)Niemniej, mimo tych zmian, które jak np. w kiełżach mają znaczenie głównie dla specjalistów, książka pozwala się laikowi zorientować co na plaży piszczy 🙂 A zwrot “nic się pojawiło” dotyczył tu literatury popularnej. No chyba, że jakaś ciekawa nowsza książka się pojawiła na temat życia w Bałtyku w międzyczasie. Byłbym wtedy wdzięczny za namiar.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s