Rumosz drzewny w rzece

Naturalna rzeka to zestaw pełen mikrosiedlisk. Niektóre wynikają z tego jak płynie woda i jakie elementy hydromorfologiczne się w niej tworzą, inne to elementy obce, które z różnych powodów w wodzie się znalazły. Elementem, który najczęściej nie pochodzi z wody, a w naturalnych rzekach występuje, jest rumosz drzewny. Rumosz to po prostu wszelkie kawałki drewna jakie znajdą się w wodzie. Są to niekiedy całe pnie lub ich fragmenty, konary które spadły do wody, zgarnięte przez wezbrania patyki leżące w pobliżu rzeki. Rola rumoszu drzewnego jest nie do przecenienia w kontekście ochrony środowiska wodnego. Rumosz staje się szybko siedliskiem całej masy organizmów wodnych od bezkręgowców po ryby. W stertach patyków znajdujących się w wodzie żyje masa skorupiaków, larw owadów i mikroorganizmów. Ponadto, w zależności od gabarytów i położenia w rzece, rumosz może kształtować przepływ wody tworząc np. rwący nurt w miejscach, gdzie spowodował zwężenie rzeki lub wręcz przeciwnie, spowalniając przepływ powyżej naturalnego piętrzenia, które często tworzy. Pień zanurzony w wodzie może zatem przyczynić się do stworzenia warunków dla różnych organizmów o odmiennych preferencjach na kilkumetrowym odcinku cieku. Jakby tego było, często tworzy przejściową strefę pomiędzy lądem i rzeką. Z tą strefą są związane niektóre chrząszcze, które żyją niemal wyłącznie w wystających z wody pniach o odpowiednim stopniu rozkładu. Niestety, rumosz uznawany jest za element niepotrzebny i często nawet w całkiem naturalnych rzekach usuwany z uporem z wody. Warto pamiętać, że jego rola w kontekście powodziowym to nie tylko czopowanie przepustów. Zwiększa on tarcie rzeki i zmniejsza impet fali powodziowej. Kilka zdjęć być może pomoże zobrazować jego znaczenie dla siedlisk rzecznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nagromadzenie grubego i drobnego rumoszu drzewnego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rumosz wpływa na kształtowanie się nurtu w rzece. Tutaj pień oraz gromadzący się na nim drobny rumosz zmienia przepływ wartki w rwący.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rumosz drzewny może stanowić specyficzną strefę przejściową między środowiskiem wodnym i lądowym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To podziurawione przez dzięcioły drzewo, gdy tylko spadnie do wody stanie się jednym z ważniejszych źródeł kryjówek na piaszczystym dnie rzeki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiełże chętnie korzystają z wszelkich szczelin jakie zapewnia im martwe drewno w wodzie. Często też masowo występują w nagromadzeniach bardzo małych patyczków, które trudno jednoznacznie zakwalifikować do rumoszu lub detrytusu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Śliz chroniący się pod korą butwiejącego pnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rumosz drzewny z jednolitej toni tworzy gęstwinę kryjówek i podłoże dla organizmów osiadłych.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s