Hydrologia Polski

W księgarniach pojawiła się interesująca książka dotycząca wód. Hydrologia Polski to z założenia podręcznik dedykowany hydrologom i geografom. Dla przeciętnego przyrodnika może to być pozycja bardzo przydatna, nie tylko ze względu na solidną dawkę konkretnych faktów, ale również poprzez porządkowanie pojęć dotyczących wód, których się na co dzień używa (być może nie zawsze poprawnie) czyli jest to takie hydrologiczne co jest czym podbudowane informacjami ile w Polsce czego jest.

Książka omawia również problemy ochrony wód, ale głównie (co może przyrodników lekko rozczarować) w kontekście ochrony środowiska, a więc np. jakości wody. No cóż. Nie jest to podręcznik do hydrobiologii (może i taki kiedyś powstanie w PWN).

Pewne fragmenty, dla fana małych i większych rzek są trudne do przełknięcia, np. napisany w dość sentymentalnym tonie fragment dotyczący żeglugi rzecznej. Na ile przejrzałem tę książkę to jedyny taki kwiatek, gdzie autor wyraźnie pisze „niestety” nie uzasadniając w zasadzie dlaczego w kontekście naszych wód „zaniedbanie” żeglugi jest zjawiskiem negatywnym.

Niemniej, z czystym sumieniem mogę tę zbiorową publikację polecić każdemu kto chce o wodzie wiedzieć cokolwiek więcej niż gdzie dziś ryby biorą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

One thought on “Hydrologia Polski

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s