Kobielnik – rzeka z ropą…

…I nie chodzi tu o rzekę Ropę płynącą przez Beskid Niski – tereny, gdzie można znaleźć naturalne wysięki ropy naftowej, a do tego i szyby, które jeszcze działają. Kobielnik to niewielka rzeczka w dorzeczu Raby. Płynie przez północny skraj Beskidu Wyspowego. Znajduje się zatem niedaleko Krakowa, skąd można wybrać się nad nią nawet rowerem (jeżeli dysponuje się formą i czasem).

Wracając do ropy, również nad Kobielnikiem można znaleźć wysięki oleju skalnego sączącego się z miękkiej skały w odsłonięciu, które być może jest naturalnym efektem erozji w dolinie rzecznej. Odsłonięcie znajduje się w miejscowości Kobielnik. Zwykle ślady ropy widoczne są jedynie jako ciemne przebarwienia odsłoniętych skał. Jednak niekiedy można znaleźć ropę dość intensywnie wypływającą z kruchych łupków i najczęściej gromadzącą się w spękaniach skały. Być może obfitsze pojawianie się smolistej i gęstej ropy (substancje czyniące ją bardziej płynną szybko odparowują) związane jest upałami bo podobno nie zawsze daje się ją zaobserwować.

W samej rzeczce spotkać można głównie strzeble potokowe. W miejscu najbliższym odsłonięcia tworzy niewielki wodospad z malowniczymi kotłami eworsyjnymi wypłukanymi w miękkiej skale.

Kilka zdjęć na zachętę poniżej. Szerszy opis i szczegóły dojazdu można znaleźć na blogu steelandrocks, który zainspirował mnie do wycieczki nad Kobielnik.

Ze względu na wartość geologiczną i walory krajobrazowe miejsce z pewnością zasługuje na ochronę np. w postaci pomnika przyrody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smolista ropa gromadząca się w pęknięciu skały.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łatwo zrozumieć skąd nazwa ropy “olej skalny”. Tutaj sącząca się w małych ilościach z pęknięcia w łupkach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odsłonięcie roponośnych łupków. Skały są kruche i co chwile się obsypują, dlatego zwiedzając trzeba zachować ostrożność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mały wodospad w pobliżu odsłonięcia z ropą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kocioł eworsyjny poniżej wodospadu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ściana kotła poniżej wodospadu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W skałach Kobielnika można znaleźć szczątki ryb, najczęściej masowo występujące łuski. Co do obiektu na zdjęciu to nie mam pewności czy to łuska, ale z pewnością skamieniałość 🙂

Advertisements

One thought on “Kobielnik – rzeka z ropą…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s