Tchórze nie jedzą kawioru

Niekiedy, szczególnie wiosną, zdarza się znaleźć nieopodal wody grudkę żabich jaj. Jeśli jest sucho, nie mają galaretowatych osłonek. Nie dlatego, że wyschły (wtedy jaja byłyby od siebie oddalone o jakieś 3mm i byłby dość płasko rozłożone przy brzegu zbiornika), ale dlatego, że znalazły się na względnie suchym podłożu zanim otaczająca je żelowa osłonka miała szansę wchłonąć wodę i nadać znalezisku klasyczny kształt żabiego skrzeku. Takie grudki jaj, a niekiedy – gdy jest mokro – grudki mętnej galarety, to pozostałość po żerowaniu tchórza. Tchórz, jako dość mocno związane z wodami zwierzę, nie gardzi żabami. Jaj nie zjada, bo gdyby galaretowate osłonki zaczęły pęcznieć w przewodzie pokarmowym, mogłyby go doprowadzić do solidnego dyskomfortu (a może nawet śmierci). Tak więc, tchórze od kawioru wolą żabie udka.

Wypreparowane przez tchórza jajowody żaby. Wiosną śladem po zerowaniu tchórza na żabach są wysychające, czarne komórki jajowe natomiast jesienią po żerowaniu zostają napęczniałe często od wilgoci w gruncie i w powietrzu jajowody.

Wypreparowane przez tchórza jajowody żaby. Wiosną śladem po żerowaniu tchórza na żabach są wysychające, czarne komórki jajowe, natomiast jesienią po żerowaniu zostają napęczniałe, często od wilgoci w gruncie i w powietrzu jajowody.

Advertisements

One thought on “Tchórze nie jedzą kawioru

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s