Tchórze nie jedzą kawioru

Niekiedy, szczególnie wiosną, zdarza się znaleźć nieopodal wody grudkę żabich jaj. Jeśli jest sucho, nie mają galaretowatych osłonek. Nie dlatego, że wyschły (wtedy jaja byłyby od siebie oddalone o jakieś 3mm i byłby dość płasko rozłożone przy brzegu zbiornika), ale dlatego, że znalazły się na względnie suchym podłożu zanim otaczająca je żelowa osłonka miała szansę wchłonąć wodę i nadać znalezisku klasyczny kształt żabiego skrzeku. Takie grudki jaj, a niekiedy – gdy jest mokro – grudki mętnej galarety, to pozostałość po żerowaniu tchórza. Tchórz, jako dość mocno związane z wodami zwierzę, nie gardzi żabami. Jaj nie zjada, bo gdyby galaretowate osłonki zaczęły pęcznieć w przewodzie pokarmowym, mogłyby go doprowadzić do solidnego dyskomfortu (a może nawet śmierci). Tak więc, tchórze od kawioru wolą żabie udka.

Wypreparowane przez tchórza jajowody żaby. Wiosną śladem po zerowaniu tchórza na żabach są wysychające, czarne komórki jajowe natomiast jesienią po żerowaniu zostają napęczniałe często od wilgoci w gruncie i w powietrzu jajowody.
Wypreparowane przez tchórza jajowody żaby. Wiosną śladem po żerowaniu tchórza na żabach są wysychające, czarne komórki jajowe, natomiast jesienią po żerowaniu zostają napęczniałe, często od wilgoci w gruncie i w powietrzu jajowody.

1 Comment

Leave a Comment